Koss Corporation to amerykańska firma, która już od ponad 60 lat działa na rynku muzycznym projektując i produkując słuchawki. Choć w początkowym okresie słuchawki nie były jedynym polem aktywności firmy, to z upływem czasu właśnie one stały się jej wizytówką.

Historia marki Koss sięga 1953 r., kiedy John C. Koss założył Koss Corporation, firmę zajmującą się wynajmem telewizorów dla szpitali. W 1958 r. podczas wystawy Milwaukee Hi-Fi John Koss zaprezentował opracowany wspólnie z Martinem Lange przenośny gramofon 390 Phonograph. Aby ułatwić zwiedzającym odsłuch urządzenia w hałaśliwym pomieszczeniu targowym, Koss wyposażył gramofon w stworzone przez siebie słuchawki lotnicze SP-3. Zróżnicowanie sygnału w lewym i prawym kanale sprawiało złudzenie słuchania muzyki w sali koncertowej. Ku jego zaskoczeniu to nie fonograf, a właśnie słuchawki okazały się spektakularnym sukcesem. Wydarzenie to sprawiło, że Koss Corporation już wkrótce stał się pierwszym producentem słuchawek stereofonicznych przeznaczonych do prywatnego użytku.

Na początku lat 70. dwudziestego wieku siedziba firmy została przeniesiona do fabryki, której lokalizacja nie zmieniła się do dzisiaj. Jednym z najważniejszych etapów podczas całego cyklu produkcyjnego jest testowanie urządzeń, będące wyrazem wielkiego przywiązania do dbałości o jakość produkcji oraz dążenia do tworzenia produktów wyróżniających się najwyższą jakością.

Przełomowym okresem w dziejach firmy były lata 80. W 1984 r. Koss za pomocą rewolucyjnego modelu Porta Pro na wiele przyszłych dekad wyznaczył nowy poziom wydajności i komfortu użytkowania wśród przenośnych słuchawek. Zaprojektowane dla użytkowników, którzy cenią wysoką jakość dźwięku, Porta Pro do dzisiaj są jednymi z najpopularniejszych słuchawek na całym świecie. Kolejnym kamieniem milowym było wprowadzenie w 1989 r. sztandarowego programu – Dożywotniej gwarancji (Lifetime Limited Warranty Policy) – jeszcze bardziej zwiększającego zaufanie do marki.

W 1990 r. dźwięk słuchawek osiągnął zupełnie nowy wymiar – wszystko dzięki wprowadzeniu na rynek elektrostatycznych słuchawek ESP/950. Wiele zmian przyniósł także kolejny rok, kiedy John C. Koss przekazał obowiązki prezesa swojemu najstarszemu synowi. Michael J. Koss przeprowadził firmę przez lata 90., naznaczając je licznymi innowacjami i nowymi projektami. Już w 1993 r. w gamie produktowej pojawił się model QZ/1000, specjalne słuchawki redukujące hałas, które ograniczały przedostawanie się do uszu dźwięków charakterystycznych dla zatłoczonych metropolii.

Wiele nowości Koss Corporation opracował również w ciągu ostatnich 10 lat. W 2014 r. projektanci stworzyli bezprzewodowe słuchawki Bluetooth BT540i, wykorzystujące najnowocześniejszy układ Bluetooth, NFC i kodek aptX, gwarantujący niemal bezstratną jakość dźwięku. W tym samym roku zadebiutowały również modele z muszlami wykorzystującymi ikoniczny profil „D”, który imitując kształt ludzkiego ucha zapewnia niewiarygodnie naturalne dopasowanie, a przy tym tworzy idealną barierę chroniącą od dźwięków z zewnątrz.